Choď na obsah Choď na menu
 


Cerec systém

20. 6. 2016

Cerec systém Vaše krásne zuby

 

 

 

Cerec systém je celosvetovo najpredávanejší systém na okamžitú výrobu zubných náhrad v ambulancii.
Hardver je počítač so skenerom spojený s frézovacou jednotkou.

  

Najnovší softvér CEREC SW 4.2. so systémom vypočítavania okluzálnyh plôch Biogeneric s virtuálnym artikulátorom a skenovaním tváre umožnuje spojiť fotku pacienta s 3D modelom navrhnutej rekonštrukcie a tým zlepšuje komunikáciu s pacientom. Okrem náhrad na zuboch sa dá vyhotoviť individualizovaná nadstavbová časť na implantátoch a nasledovne korunky alebo mostíky. Dajú sa vyhotoviť aj podmienene snímateľné korunky a mostíky.

   

 

Po určení farby zubov sa podľa farebných kľúčov vyberie farba bločkov a druh keramiky.
 

  

Podľa virtuálneho návrhu sa vo frézovacej jednotke z bločkov vyfrézuje presná náhrada

  


Povrchová úprava je možná leštením alebo glazúrovaním.

Niektoré druhy keramiky ako je IPS e-max CAD musia byť v keramickej piecke krištalizované pričom menia farbu z fialovej na bielu.


  


Zároveň môžu byť povrchovo upra vované glazúrou prípadne do protetických prác môžu byť zakompované farebé efekty ktoré podobne ako v zubnej technike dosahujú individuálny charakter zubov. Vysoká estetická hodnota je dosiahnutá kombináciou farieb a odtieňov a použitím tzv. polychromatických blokov (Vita TriLuxe, Vita TriLuxe Forte, ako i blokmi fy Ivoclar Empress CAD HT, Empress CAD LT, Empress CADMulti).So zvýšenou pevnosťou je ktorý je nový lítium disilikátový materiál IPS e.max .Vita Enamic je kombinácia keramiky a živice. Novinkou je hybridná keramika Vita Enamic od firmy Vident. Sú to CAD/CAM bločky keramiky (86%) kobinovanej s polymerovanou živicou (14%) . Svojím zložením spája najlepšie vlastnosti keramiky a kompozitu. Svojou pružnosťou je odolnejšia voči ulomeniu a prasklinám. Má vynikajúci okrajový uzáver, krátky čas na spracovanie, vynikajúcu leštiteľnosť. Úroveň abrázie(oteru) protiľahlého zuba je skoro o polovicu nižšia.

Novou generáciou veľmi pevnej sklokeramiky označovanej ako „zirkónom zosilnená lithium silikatová keramika- ZLS sú bločky SUPRINITY od firmy Vita.

 

Z bločkov sa dajú vyhotoviť rekonštrukcie s maximálnou úrovňou spoľahlivosti. Podobne ako e-max mení farbu a stabilitu po kryštalizácii v piecke. Podobné sú aj bločky CELTRA ktoré obsahujú okrem oxidu líthia a oxidu kremičitého aj cca 10% oxidu zirkoničitého (ZrO2). 

Rekonštrukcie z týchto bločkov môžu byť povrchovo upravovane len leštením, ale glazurovaním v piecke. Práce z CELTRY nevyžadujú kryštalizáciu v piecke. Vyhotovené práce majú vysokú translucenciu a opalescenciu a tým vysoké estetické vlastnosti.

Pre nepriame kompozitné výplne Lava Ultimate ponúka kompozitné bločky s vlastnosťami kompozitov. Výhodou týchto bločkov je že sú priemyselne spolymerizované, takže odpadajú problémy s kontrakciou ako u klasických plastických kompozitných výplní.
V prípade potreby dočasných rekonštrukcii je tu možnosť vyhotovenia z plastu.